Anasayfa   /   Blog

Denizyolu Taşımacılığı Nedir?


Denizyolu Taşımacılığı Nedir?

Kargo anlayışı ve lojistik yönetim ilkeleri üzerine bir araştırma yaptığınızda, taşıma sistemlerinin farklı seçenekler ile sunulduğunu göreceksiniz.
Ürettiğiniz ürünün ya da göndermek istediğiniz ürünün ya da herhangi bir belgenin veya emtianın veya bir kimyasal maddenin ya da herhangi bir maddenin, bir ülkeye ulaşmasını arzu ediyor iseniz, tercih edebileceğiniz sistemler, deniz, hava, kara gibi seçeneklerden meydana gelecektir.
Günümüzde tercih edilen popüler seçeneklerden bir tanesi, denizyolu taşımacılığı olarak karşınıza çıkacaktır. Denizyolu taşımacılığı nedir? Deniz yolları üzerinden, limanlar arası transfer işleminin gerçekleştirilmesi, ürünlerin nakledilmesi, istenilen yere, istenilen zamanda gönderilmesi anlamına gelmektedir.
Tam bir profesyonellik işidir. Verilecek süreler, yapılacak işlemler, uluslararası işlemler ve benzeri her türlü konuda, profesyonel ekipler tarafından, hizmetlerin sunulması gerekmektedir. Farklı yük seçeneklerinin gündeme getirilmesi, farklı sistemlerin belirli bir noktadan diğer bir noktaya gönderilmesi mümkündür.
Bilindiği üzere dünya genelinde yaklaşık 4.600 adet liman bulunmaktadır. Bu limanların 4.600 adet toplam liman anlayışının 100 adedi, global anlamda büyük bir önem taşımaktadır. Denizyolu taşımacılığı ifadesi ise, bu limanlar arasında düzenli taşımacılık hizmetlerinin, lojistik hizmetlerinin verilmesi anlamına gelmektedir. 


Denizyolu Taşımacılığında Yük Çeşitleri Nelerdir?

Karayolu taşımacılığında ya da havayolu taşımacılığında olduğu gibi, denizyolu taşımacılığında da, belirli paketlerin, sistemlerin geçerli olduğu, uygulamaların geçerli olduğu görülecektir. Denizyolu taşımacılığında yük çeşitleri nelerdir? Sorusunu genel başlıklar da, şu şekilde cevaplamak mümkündür:

 

 • FCL ile LCL  konteynırlar ile ithalat ve ihracat taşımaları.
 • Türkiye aktarmalı, her türlü transit taşımalar.
 • Opentop ya da flatrack, reefer ya da ISO tank  gibi özel konteynır taşımacılığı.
 • Yurt içi dağıtım hizmetleri.
 • Dökme yük ve genel kargo taşımacılığı.
 • Kapıdan kapıya lojistik taşımacılık.
 • Endüstriyel madde taşımacılığı.
 • Genel başlıklar ile verilmiş yük çeşitleri ifadesinin içerisinde; aklınıza gelebilecek her türlü ürünün bulunması mümkündür.
 • Endüstriyel madde taşımacılığı ifadesinde, hammadde, çimento, demir, çelik ürünleri bulunabilir. 
 • Kapıdan kapıya taşımacılık hizmetlerinde, her türlü proje  taşımacılığı, gümrükleme hizmetleri bulunabilir.
 • Dökme yük ve genel kargo taşımacılığı anlayışında, aklınıza gelebilecek tüm toprak, çimento ve benzeri malzemeler yer alabilir.
 • Genel kargo taşımacılığı anlayışında, denizyolu ile taşınması düşünülen personel dahil olmak üzere, hayvan dahil olmak üzere, her türlü taşımacılığın gündeme gelmesi söz konusu olabilir.
 • Yine genel taşımacılık hizmet anlayışının içerisinde, değerli cevherler, çelikler, demirler, araçlar, iş makineleri ve benzeri enstrümanların bulunmasını da söz konusu olabilir.


Denizyolu Taşımacılığının Geleceği

Lojistik sektörü ya da taşımacılık sektörü, geçmişten günümüze kadar belirli bir süre içerisinde popülerliğini arttırmış, farklı seçenekler, ihtiyaç sahiplerinin karşısına çıkarılmıştır. İhtiyaç sahipleri anlayışı, kimi zaman bireyler, kimi zaman küçük çaplı işletmeler, kimi zaman devasa şirketler olarak karşınıza çıkabilir.

Her bir işletme ya da her bir şahıs, elinde bulunan ürünü ya da elinde bulunan emaneti veya paketi, en hızlı şekilde, en ekonomik şekilde, en güvenli şekilde karşı tarafa alıcıya ulaştırmak istemektedir. 

Bu kapsamda değerlendirilen seçenekler arasında, denizyolu taşımacılığı nedir? Sorusunun karşılığını meydana getiren, deniz yolu ulaşım sistemi de bulunmaktadır.

Bu sistemin geleceği hakkında bir araştırma yapıldığında ise, artan ticaret hacmi, uluslararası ilişkiler, ithalat ihracat dengeleri ön plana çıkmaktadır.

Özellik ile global dünya anlayışından bir düşünce tarzı ile hareket ettiğinizde, her ülke, kendi öz kaynakları, kendi ham maddeleri ya da kendi iş gücü veya potansiyeli doğrultusunda, ürettiği ürünü, meydana getirdiği ürünü, farklı ülkelere sevk etmekte, ticari hacmini genişletmeye çalışmaktadır.

Bu kapsamda deniz aşırı ülkeler dahilinde bir değerlendirme yapıldığında, dünya genelinde ortalama 4.600 farklı bir liman ile hizmet verildiği görülmektedir.

Her geçen gün ülkeler ticaret hacmini, denizyolu ile genişletmeye çalışmakta ve bu liman sayısında artış olduğu gözlenmektedir.

Hızlı büyüyen sektör nedeni ile Denizyolu taşımacılığının geleceği de, hızlı bir artış göstermiş ve ihtiyaçlar beklentiler doğrultusunda ya da diğer ifade şekli ile arz talep dengesi kapsamında, bu sektöre yoğun bir ilgi gösterilmiştir.

Petrol taşımacılığından emtia taşımacılığına, ürün ve hizmet taşımacılığından, demir, çelik ve benzer ürünlere, insan taşımacılığından hayvan taşımacılığına, evrak taşımacılığından değerli emtia ya da maden taşımacılığına kadar, her alanda deniz aşırı ülkeler anlayışı, hızlı bir yayılma göstermiş ve sektörün büyüklüğünde, ekonomik büyüklüğünde gözle görülür bir yükseliş meydana gelmiştir.

 

* Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak, şirketinize özel çözümleri öğrenmek için TIKLAYINIZ.