Anasayfa   /   Blog

Havayolu Taşımacılığının Avantajları


Havayolu Taşımacılığının Avantajları

Kargo taşımacılığı, bir ürünün bir adresten ya da belirli bir noktalardan alınması, istenilen adrese ya da noktaya, klasik ifade şekli ile kapıdan kapıya teslim işleminin gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. Bu sistemin gerçekleştirilmesi aşamasında, tercih edilen yöntemlere bakıldığında, deniz, kara gibi seçeneklerin dışında, havayolu taşımacılığı anlayışının da geçerli olduğu görülecektir.

İsminden anlaşılacağı gibi, havayolu taşımacılığı, havayolları, uçaklar, hava limanları gibi tanımlamalar kapsamına giren; sistemler, araçlar, makine ve teçhizatlar ile kargo hizmetinin sunulması anlamına gelmektedir.

Tercih edilmesi durumunda, elbette havayolu taşımacılığının avantajları karşınıza çıkacaktır. Bu avantajlar maddeler halinde sıralanmak istediğinde ise, şu ifadelerin kullanılması mümkündür.

Hızlı teslimat prensipleri geçerlidir.

Dünya genelinde, tüm ülkeler arasında teslimat işlemi yapılabilmektedir.

Ülke  sınırları içerisinde, şehirlerarası ulaşım prensipleri gibi düşünüldüğünde, şehirlerarası kargo teslimat işlemi, hava yolu aracılığı ile süratli bir şekilde yapılmaktadır.

Taahhüt edilen zamanlarda, gönderilen ürünün, alıcı adresinde bulunması sağlanmakta ve herhangi bir gecikme yaşanmamaktadır.

Zaman uygulamasının geçerli olduğu ürünlerde, bozulma riski olan ürünlerde ya da acil iletilmesi gereken ürünlerde, bu sistemin tercih edilmesi, yaşanması muhtemel olumsuzlukları ortadan kaldırmaktadır.

Klasik lojistik anlayışının yani istenilen ürünün, istenilen zamanda, istenilen yerde bulundurulması prensibinin, en gerçekçi halini, en hızlı şeklini meydana getirmektedir.

Kaliteli hizmet anlayışının, en popüler seçeneklerinden bir tanesini meydana getirmektedir.

Her ne kadar aksi düşünülüyor olsa da, en ekonomik kargo çözüm sistemlerinden bir tanesini işaret etmektedir.


Havayolu Taşımacılığı Nedir?

Taşımacılık genel anlamda, bir ürünün, bir malın istenilen bir yerden alınıp, istenilen bir yere, söz verilen, taahhüt edilen zamanlarda ulaştırılması anlamına gelmektedir. Günümüzde daha modern bir şekle getirilen taşımacılık anlayışı, lojistik kavramının dışına çıkarılmış ve kargo tanımlaması kullanılmıştır.

Kargo aynı anlama gelmek ile birlikte, bir ürünün, bir evrakın ya da herhangi üretilen malzemenin ya da sisteminin, değerli değersiz evrakların, emtiaların, sevk edilmesi anlamına gelmektedir. Bu işlemlerin tamamının gerçekleştirilmesi konusunda, farklı sistemlerin, seçeneklerin kullanılması mümkündür.

En popüler ya da en yaygın seçenek, karayolu taşımacılığı olarak görülse de, günümüz teknolojik şartları ile ve günümüz imkanları ile birlikte, havayolu taşımacılığı anlayışının da gündeme geldiği ve yaygınlaştığı görülmektedir.

Peki, havayolu taşımacılığı nedir? Hava limanı bulunan her bölgeye, her türlü ürünün nakledilmesi, zamanında teslim edilmesi, ekonomik çözüm sunulması anlamına gelen bir taşımacılık sistemini, lojistik ve idare sistemini işaret etmektedir.


Havayolu Taşımacılığı Geleceği

Yukarıda, havayolu taşımacılığının avantajları anlatılmış, taşımacılığın ne anlama geldiği ifade edilmiştir. Peki, havayolu taşımacılığı geleceği nasıldır?

Bu konu hakkında önce; neden taşıma, neden lojistik ya da neden kargo ihtiyacı ortaya çıkmıştır? Sorularının cevabının verilmesi gerekecektir.

Özellik ile ticari anlamda düşünüldüğünde, bir işletme bir kuruluş ya da bir şahıs, herhangi bir ürünü herhangi bir belgeyi ya da bir enstrümanı, bir yere nakletmek istediğinde, hızlı davranma prensibini göz önüne almaktadır.

Artık günümüzde sevkiyat konularına bakıldığında, ön plana çıkan, kaliteli ürünün, kaliteli şirketler ve taşımacılık şirketleri ile hızlı bir şekilde istenilen adrese teslim edilmesidir. Uçak teknolojisi hava limanı anlayışı, hava yolu uygulaması, her geçen gün yükselmekte, her şehirde, her bölgede 1 hava limanı ile ihtiyaç sahiplerinin talepleri karşılanmaktadır. Uçak sayısında meydana gelen artış, hava yolu şirketleri sayısının hızlı bir şekilde yükselmesi, taşımacılık sisteminin bu sektör ile birleştirilmesi ile yeni bir boyut, havayolu taşımacılığı olarak karşımıza çıkar duruma gelmiştir. Yoğun hava limanı trafiği anlayışı göz önüne alındığında, bu sistem ile desteklenecek taşımacılığın geleceği de, bilinen bir gerçektir.

Daha hızlı çalışmak, daha hızlı teslimat yapmak, daha güvenilir ve daha ekonomik bir şekilde teslimat yapmak isteyen kişiler, işletmeler, kuruluşlar, günümüzde havayolu taşımacılığının tercih etmekte ve rekabet gücünü, bir adım öne taşımak istemektedir.
Anlaşılacağı gibi, havayolu taşımacılığının artıları, lojistik sektörünü de etkilemiş olmak ile birlikte, görüldüğü kadarıyla, etkilemeye devam edecektir.

Uçağın indiği her bölgeye, her türlü ürünü, en hızlı şekilde, en ekonomik şekilde göndermek mümkündür. Hava limanı olan her ülkeye, her şey ve her bölgeye, her zaman, günün her saatinde taşıma sisteminin, lojistik sisteminin gerçeğe dönüştürülmesi mümkün hale getirilmiştir.

 

* Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak, şirketinize özel çözümleri öğrenmek için TIKLAYINIZ.