Anasayfa   /   Blog

Havayolu Taşımacılığının Önemi


Havayolu Taşımacılığının Önemi
 
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de havayolu taşımacılığı oldukça önemli rol oynamaktadır. Havayolu taşımacılığı sayesinde istediğimiz ürünleri yurt dışından veya yurt içinden hızlıca ve kolayca getirtebilir ya da gönderebiliriz. Bir ok taşımacılık vardır, fakat son zamanlarda daha çok kullanılan havayolu taşımacılığı diğer taşıma biçimlerine göre daha hızlı bizlere ulaşmaktadır. Eğer gönderdiğimiz veya getirttiğimiz ürünlerin aciliyeti var ise kargomuzu havayolu taşımacılığına verebiliriz, çünkü havayolu taşımacılığı diğer taşımalara göre daha hızlıdır. Havayolu taşımacılığı diğer taşımacılıklara göre de daha maliyetli olmaktadır. Fakat istediğimiz kargo daha erken gelmektedir. Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde havayolu taşımacılığı daha da ilerlemektedir. Ayrıca havayolu taşımacılığı hayatımızı da kolaylaştırmaktadır.
 
 
Havayolu Taşımacılığı Kargo Türleri
 
Havayolu taşımacılığında taşınan kargoların türleri vardır ve bu türler 3 ana grupta incelenmektedir. Bu kargo türlerinin adları şu şeklidedir:
 
• Genel Kargolar 
• Özel Kargolar
• Tehlikeli Maddeler 
 
Olmaktadır. Genel kargolar özel bir hizmet ya da depolama gerektirmez. Kuru ve temiz kargolardır. Özel kargolar taşınması ve depolanması özel işlem gerektiren kargolardır. Bu kargoların taşınabilmesi için birkaç kurala uyması gerekmektedir. Tehlikeli maddeler ise zehirli, alev alabilen veya patlayıcı maddelerdir. En çok dikkat edilmesi gereken karga türü olmalıdır. Kargolarımız bizlere gelir iken bu 3 sınıflandırmanın içinde yer almaktadır. Kargolar hava alanlarında düzenlenir ve ona göre yükleme yapılmaktadır.
 
Havayolu Taşımacılığının Tarihi Gelişimi
 
Son zamanlarda büyük bir hızla büyüyen ve gelişen havayolu taşımacılığı diğer taşımalara göre daha çok kullanılmaktadır. Havayolu taşımacılığında genelde hacmi küçük, fakat daha değerli eşyaları taşımayı tercih etmektedirler. Havayolu taşımacılığı diğer taşıma türlerine göre daha fazla seçilmesinin nedenlerinden biri de hızlı olmasıdır. Hava yolu taşımacılığı ilk 1930-1940’lı yıllarda uygulanmaya başlamıştır. 1990lı yıllarda daha çok kullanılmaya başlanan havayolu taşımacılığı küresel ekonomiye bağlı olarak gelişen ticari ağın yaygınlaşmasıyla birlikte taşımacılığa yeni bir boyut kazandırmıştır. Şimdilerde ise bazı ülkeler havayolu taşımacılığında büyük gelişmeler sağlayarak oldukça yüksek gelirler elde etmektedir. Ayrıca her ülkenin havayolu taşımacılığı ne kadar gelişmiş olursa o ülkenin ekonomisine de katkıları o kadar fazla olmaktadır.
 
Havayolu Taşımacılığında Hizmet Süreci
 
 Ülkemizde lojistik sektörünün gelişmesi ile havayolu taşımacılığı daha da fazla ilgi görmeye başlamıştır. Havayolu taşımacılığı diğer taşımalardan daha hızlı olduğu için maliyet olarak da diğer taşımacılık türlerine göre de daha maliyetlidir. Uluslar arası ticarette de havayolu kargoculuğunun payı %8 olmaktadır. Havayolu taşımacılığının taşınmasında uygun görülen ürünler şunlar olmaktadır:
 
• Arabalar
• Kimyasal Araçlar
• Isıya Karşı Hassas Olan Maddeler
• Makinalar ve Makina parçaları 
• İleri Teknoloji Ürünler
• Yatırım Ürünleri
•  Yüksek Maddi Değeri Olan Hammaddeler
 
Bu ürünlerden bazılarıdır. Havayolu taşımacılığı her geçen yıl %5 oranında daha da ilerlemekte ve gelişmektedir.
 
Bölgesel Havayolu Taşımacılığı 
 
Genelde büyük yerleşim yerlerinde ya da havaalanlarında ile küçük yerleşim yerleri arasında uçak ile gerçekleşmektedir. Ayrıca bölgesel havayolu taşımacılığı dünyada oldukça önemli bir role sahip olmaktadır. Türkiye’de yolcu taşımacılığında havayolu şirketlerinin payı azdır. Türkiye’de en çok yolcu taşımacılığı karayoluna ait olmaktadır. Bu da havayolu taşımacılığı için sorun yaratmaktadır. Bölgesel havayolu taşımacılığı o alanlardaki bölgelerin ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Fakat yolcular havayolundan daha fazla karayolu kullanmaktadır. Bunların nedenlerinden biri de havayolu taşımacılığının karayoluna göre daha pahalı olmasından kaynaklanmaktadır. Bölgesel havayolu taşımacılığı Amerika’da 1918 yılında ilk hava posta hattının açılması ile 4 ana bölümde incelenebilmektedir. Bunlar şu şekilde adlandırılır
• Oluşum Evresi
• Büyüme Evresi
• Olgunluk Evresi
• Serbestleşme Sonrası
 
Havayolu Taşımacılığında Maliyetler
 
Havayolu taşımacılığı diğer taşımalara göre daha maliyetli olmaktadır. Fakat diğer taşımacılıklara göre daha hızlı bizlere ulaşmaktadır. Havayolu taşımacılığında fiyatların yüksek olması nedeni ile karayolu taşımacılığı da kullanılmaktadır. Ancak yurt dışına giden kargolar ya da yolcular bu düşük veya yüksek maliyetleri ödeyerek gitmeleri gerekmektedir. Bazı ülkelerde havayolu taşımacılığı oldukça gelişmiştir, havayolu taşımacılığında gelişen ülkelerde maliyetleri düşük görmemiz mümkündür. Diğer taşımacılık türlerine göre daha çok tercih edilen havayolu taşımacılığı maliyetleri nedeni ile ülkemizde henüz beklenen ilgiyi görmemiştir. Bu tür bilgiler ve daha fazlası için sitemizi ziyaret ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.
 
 
* Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak, şirketinize özel çözümleri öğrenmek için TIKLAYINIZ.