Anasayfa   /   Blog

Denizyolu Taşımacılığı Çeşitleri


Denizyolu Taşımacılığı Çeşitleri

Denizyolu taşımacılığında çeşitler ikiye ayrılmaktadır. Bu taşımacılık çeşitleri Tramp ve Liner olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 
 
1. Tramp Taşımacılık: Bu taşımacılıkta nakledilecek yükün tarihi ya da saatiyle ulaştırılması söz konusu değildir. Ayrıca gemiye birden fazla firmaya ait mal veya yük konulabilmektedir. Bunun yanı sıra tramp taşımacılıkta asıl amaç, geminin yükle dolu olmasıdır. Maden, kömür, kereste gibi ürünlerin daha çok tramp taşımacılık ile yerine ulaştırıldığı da bilinmektedir.
 
2. Liner Taşımacılık: Bu taşımacılıkta ürün değil hizmet daha önemlidir. Geminin ne zaman kalkacağı, limana ne zaman varacağı ve hangi rotayı takip edeceği yükün sahibi olan firma tarafından bilinmektedir. Tarife esaslı olan bu taşımacılıkta daha çok Ro – Ro ya da Konteyner taşımacılığı önem taşımaktadır. 
Denizyolu taşımacılığı pek çok farklı şekilde yapılmaktadır. Özellikle yüklere göre taşıma türleri değişiklik göstermektedir. Genel olarak mal ve yüküne göre taşımacılığın beşe ayrıldığını ifade etmek şarttır;
 
• Tanker Taşımacılığı
• Ro – Ro Taşımacılığı
• Konteyner Taşımacılığı
• Kombine Taşımacılık
• Dökme Yük Taşımacılığı
 
1. Tanker taşımacılığı: Genel olarak tehlikeli maddelerin taşınması bu şekilde sağlanmaktadır. Petrol, petrol atıkları, her türlü gaz ya da kimyasal maddelerin taşınması tanker taşımacılığıyla yapılmaktadır. Yükler, daha çok kıyıdan pompalama sistemiyle gemilere yüklenmektedir. Aynı şekilde aktarım da bu kriterlere uygun olarak gerçekleşmektedir. 
2. Ro – Ro Taşımacılığı: Özellikle liner taşımacılığın ne temiz örneklerinden birisidir. Bu taşımacılık modelinde deniz bağlantısı karayoluyla sağlanmaktadır. Yani gemilere kamyon vb. tır gibi yükle dolu araçlar yüklenmektedir. 
3. Konteyner Taşımacılığı: Denizyolu taşımacılığında en çok konteyner taşımacılığı yapılmaktadır. Uluslararası kriterlere göre hazırlanan konteynerler ile parça yüklerin bir ülkeden diğer ülkeye taşıması gerçekleşmektedir. Denizyolu taşımacılığının %85’ini oluşturan konteynerler genel kargo taşımacılığı olarak da adlandırılmaktadır. 
4. Kombine Taşımacılık: Daha çok kuru yük veya petrol taşımak için kullanılan taşımacılık çeşididir. 
5. Dökme Yük Taşımacılığı: Çimento, tuz, şeker vb. ürünlerin yüklenerek taşındığı taşımacılık çeşididir. 
 

Denizyolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır

Denizyolu taşımacılığı ulusal ya da uluslararası sularda belirli kriterler göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Bu taşımacılık türünde mallar ya da yükler en kısa sürede limana ulaştırılmaya çalışılmaktadır. Hem hava yolu hem de karayolu taşımacılığına göre daha uygun olan denizyolu taşımacılığı bilhassa güvenli olmasından ötürü tercih edilmektedir. 
 

Uluslararası Denizyolu Taşımacılığı

Tonlarca ağırlıkta olan yük ya da malın en kısa sürede uluslararası sular kullanılarak taşınmasına uluslararası denizyolu taşımacılığı ismi verilmektedir. Bu sayede kırılma ihtimali bulunan ürünler ülkeleri arası ticarette yer değiştirebilmektedirler. 
Uygulama, bir ülkedeki limandan malların gemiye yüklenmesi ile başlarken, diğer limanda gemiden indirilmesi ile sona ermektedir. 
 

Denizyolu Taşımacılığı Yapmanın Avantajları

Denizyolu taşımacılığı yapmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Özellikle denizyolu taşımacılığı demiryolu ve havayolu taşımacılıklarına göre çok daha uygundur. Bunun yanı sıra mallar çok daha uygun şekilde nakledilebilmektedir. Aynı zamanda tonlarca kilo ağırlığındaki maddelerin aynı anda taşınması da mümkün olmaktadır.
Kısacası denizyolu taşımacılığı yapmanın avantajları şu şekildedir;
• Denizyolu taşımacılığı diğer taşımacılık yöntemlerine göre daha az maliyetlidir.
• Denizyolu taşımacılığında binlerce kiloluk mal ve yük tek seferde taşınabilmektedir.
• Denizyolu taşımacılığı özellikle kırılma ya da zarar görme ihtimali bulunan mallar için çok uygundur. 
• Dünyanın her ülkesine ve her kıtaya erişim mümkün olmaktadır. 
 
Denizyolu Taşımacılığı Güvenli midir
Denizyolu taşımacılığı süre olarak biraz dezavantajlı olarak görülse bile güvenilirlik açısından son derece iyidir. Çünkü denizyolu taşımacılığı ile bir limandan diğer limana olan aktarımlarda eşyaların ya da yüklerin kırılma, bozulma vb. problemlerle karşılaşmama oranı çok daha yüksektir. Bilhassa karayolu ya da havayolu taşımacılıklarında defo oranı fazla iken denizyolu taşımacılığında defo oranının minimum seviyelerde olduğu unutulmamalıdır.
 
Denizyolu Taşımacılığı Hakkında Bilgiler
Denizyolu taşımacılığı, en güvenilir taşımacılık yöntemlerinden biridir. Ayrıca maliyet bakımından da diğer taşımacılık sistemlerine göre çok daha uygundur. Bununla birlikte denizyolu taşımacılığında binlerce kilogram ağırlıktaki mal ve yükler, en kısa sürede limana indirilebilmektedir. Tramp ve Liner taşımacılık ile planlı ve plansız taşımacılığın sağlandığı ise unutulmamalıdır. Tabii ki firmalarla görüşme yaparak denizyolu taşımacılığı ile alakalı daha fazla detaya ulaşılabileceğini ve soru sorabileceğiniz de hatırlatmalıyız. 
 
 
* Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak, şirketinize özel çözümleri öğrenmek için TIKLAYINIZ.