Anasayfa   /   Blog

Denizyolu Taşımacılığı Ürün Türleri Nelerdir


Denizyolu Taşımacılığı Ürün Türleri Nelerdir

Lojistik dendiği zaman akıllara ilk olarak denizyolu taşımacılığı gelmektedir. Tabii ki denizyolu taşımacılığında ürünlere göre farklı taşımacılık türlerinin olduğu unutulmamalıdır. Basit bir şekilde bahsetmek gerekirse yükler, 5 değişik taşımacılık çeşidine göre sınıflandırılmakta ve gemiye yüklenerek gönderileceği limana ulaştırılmaktadır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir;
 
• Tanker Taşımacılığı
• Ro – Ro Taşımacılığı
• Kombine Taşımacılık
• Konteyner Taşımacılığı 
• Dökme Yük Taşımacılığı
 
Tanker taşımacılığında daha çok atık kimyasal maddeler, tehlikeli maddeler, petrol vb. türevi ürünler taşınmaktadır. Bu taşımacılıkta pompalama sistemiyle maddeler tankerlere yüklenmekte ve sonrasında gideceği limana ulaşarak tekrardan pompalama sistemiyle aktarımı sağlanmaktadır. Ro – Ro taşımacılıkta ise klasik tekerlekli araçlar taşınmaktadır. Yükle dolu olan araçlar güvenle bir şekilde indirildikten sonra karayolu üzerinden gidecekleri yere ulaştırılmaktadırlar. Kombine taşımacılık, birden fazla ve birbirleriyle alakasız olan ürünlerin taşınmasına verilen isimdir. Konteyner taşımacılığa göz atıldığında taşımacılığın %85’ini oluşturduğu unutulmamalıdır. Ayrıca uluslararası standartlara göre hazırlanmış konteynerlere yüklenen yükler, yerine kadar götürülmektedir. Son olarak dökme yük taşımacılığı ise daha çok çimento, tuz ya da şeker gibi ürünlerin taşındığı taşımacılık türüdür.  
 

Denizyolu Taşımacılığı Hakkında Detaylar

Denizyolu taşımacılığı hem ulusal sularda hem de uluslararası sularda yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra denizyolu taşımacılığında güvenilirlik ön plandadır. Yani yükler yerine kadar güvenilir şekilde ulaştırılmaktadır. Ayrıca maliyetler de oldukça düşüktür. Böylelikle havayolu ve demiryolu taşımacılığın göre daha fazla tercih edilmektedir. Denizyolu taşımacılığında tabii ki en önemli detay, yüklerin bütün ülkelere rahatlıkla gönderilebilmesidir. Yani kara sınıfı olup olmaması fark etmeksizin ticari ürünlerin yerine ulaştırılması söz konusudur. Tabii ki bu işlemler, denizyolu taşımacılığı noktasında uzman olan firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir. 
 

Denizyolu Taşımacılığı Seçenekleri

Denizyolu taşımacılığında 2 seçenek söz konusudur. Birincisi Tramp taşımacılık, ikincisi ise liner taşımacılıktır. Bunları basit bir şekilde açıklamak, yük taşıtmak isteyenlerin bilgilenmesi amacıyla son derece önemlidir. 
1. Liner Taşımacılık: Bu taşımacılık sisteminde ürün daha arka planda kalmakta ve hizmet ön plana çıkmaktadır. Yani ürünün sahibi olan firma, geminin ne zaman yola çıkacağını, hangi rotayı takip edeceğini ve ne zaman limana ulaşacağını en iyi şekilde bilmektedir. Bunun yanı sıra tarife esaslı yapılan liner taşımacılıkta mallar, yerine kadar teslim edilmektedir. Profesyonel kargo hizmeti olarak da düşünülebilen liner taşımacılığın daha çok konteyner ve Ro – Ro taşımacılık ile tamamlandığı unutulmamalıdır.
 
2. Tramp Taşımacılık: Bu taşımacılık türünde malın gönderileceği tarihin bir önemi olmamaktadır. Kısacası tarihi olmadan yapılan taşımacılığa Tramp taşımacılık ismi verilmektedir. Yükler gemiye nakledilirken geminin hemen hemen tamamı dolmaktadır. Ayrıca tek seferde gönderim sağlaması amacıyla avantajlı kabul edilmektedir. 
 

Denizyolu Taşımacılığı Kullanmanın Faydaları

Denizyolu taşımacılığı pek çok yönden avantajlıdır. Ayrıca bu taşımacılığı kullanmanın, yük sahibi olanlara ciddi şekilde fayda sağlayacağı unutulmamalıdır.
• Denizyolu taşımacılığı, havayolu taşımacılığına göre 7 kat, demiryolu taşımacılığına göre ise tam 3.5 kat daha az maliyetlidir. 
• Denizyolu taşımacılığı sayesinde birden çok mal ve binlerce ton ağırlığındaki yükler tek seferde taşınabilmektedir.
• Denizyolu taşımacılığı, hasar ve defo oranı en düşük taşımacılık yöntemidir. Dolayısıyla oldukça güvenilirdir.
• Denizyolu taşımacılığı ile kıtalar arası ticaret yapabilmek mümkündür. 
 
Denizyolu Taşımacılığı ve Fiyatlar
Denizyolu taşımacılığı daha önce de söylendiği üzere son derece uygun maliyetlidir. Yani karayolu, demiryolu ya da havayolu taşımacılıklarına göre ucuz olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca tek seferde binlerce ton ağırlığındaki maddelerin tek seferde taşınabilmesi de son derece büyük bir avantajdır. Sonuç itibariyle fiyatların rotaya, gönderilecek yüke ve zamana göre değişkenlik göstereceği de hiçbir suretle unutulmamalıdır. 
 
Denizyolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır
Denizyolu taşımacılığında önce yük, limanda gemiye yüklenmektedir. Ayrıca liner taşımacılık yapılacak ise müşterilere her noktada bilgi verilmekte ve ürün gönderileceği yere kadar teslim edilmektedir. Tramp taşımacılıkta ise yükler limandan alındıktan sonra bırakılacağı limana kadar götürülmekte ve yerine ulaştırılmaktadır. Sonuç itibariyle denizyolu taşımacılığı, profesyonel firmalar tarafından gerçekleştirilen özel bir nakliye yöntemidir. Pek çok yönden avantajlı olması ve ucuza mal edilmesi sebebiyle kullanılan denizyolu taşımacılığının dünyadaki ticaret ağını geliştirmede önemli bir etken olduğu da unutulmamalıdır. Tabii ki Türkiye’de de bu işi çok iyi bir şekilde yürüten taşımacılık firmalarının olduğu bilinmektedir. 
 
 
* Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak, şirketinize özel çözümleri öğrenmek için TIKLAYINIZ.