Anasayfa   /   Blog

En Hızlı Yurtdışı Kargo Gönderim Hizmeti Hangisi?


En Hızlı Yurtdışı Kargo Gönderim Hizmeti Hangisi? 

Türkiye’den çeşitli ülkelere kargo hizmeti veren pek çok firma bulunmaktadır. Tabii ki bu firmalar arasından en doğru tercihi yapmak, müşterilerin mal ya da eşyalarının kısa süre içerisinde yerine ulaşması anlamına gelmektedir. Bu arada en hızlı yurtdışı kargo gönderim hizmeti hangisi? Gibi çeşitli sorular ortaya çıkmaktadır. Mal, ürün ve gönderim mesafesine göre değişmekle birlikte en hızlı yurtdışı kargo gönderim hizmetinin deniz ve havayolu taşımacılığı ile gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz.
 

Yurt Dışı Kargo Nedir? 

Bir ürünün ülkeler arası çeşitli firmalar aracılığıyla yer değiştirmesine yurtdışı kargo adı verilmektedir. Dolayısıyla bu hizmetten istifade etmek isteyenler, yurt dışı kargo nedir? sorusunun yanıtını ilgili firmalardan alabileceklerdir. Şirketler, ürünü en kısa süre içerisinde gönderim yapılacak ülkeye ulaştırmakta ve bu hizmet karşılığında bir bedel talep etmektedirler. 
Türkiye’den çıkarılması ya da Türkiye’de sokulması yasak olan ürünlerin dışında her türlü eşya veya malın kargolanması söz konusudur. Tabii ki bu noktada kargo firmaları ile görüşme yapmak büyük önem arz etmektedir. 
 

Hızlı Kargo Neden Önemli?

 Hızlı kargo, bir ürünün en kısa zamanda yerine ulaşması için oldukça önemlidir. Özellikle evrak işi olan ve son tarihe kadar bir evrakı, dosyayı yetiştirmek isteyenler hızlı kargo hizmetlerinden istifade etmek istemektedirler. Tahmin edileceği gibi hızlı kargo için ‘’express’’ adı verilmekte ve firmalar bu hizmet için ek ücret almaktadırlar. Lakin ürün, dosya veya doküman en kısa sürede kargolanıp yerine teslim edilmektedir. Sonuç itibariyle hızlı kargo neden önemli? Sorusunun yanıtı bu şekildedir. 
 

Hava Kargo Hizmeti 

Uçak yolu taşımacılık, hava kargo hizmeti olarak adlandırılmaktadır. Tahmin edileceği gibi ağır, acil olmayan gönderiler için havayolu kargo hizmetlerinden istifade edilmektedir. Ayrıca şekilsiz ve karayolu ile taşınması mümkün olmayan ürünlerin de bu şekilde yerine ulaştırılması söz konusudur. Adresten havaalanına ya da adresten adrese teslimat için bu yöntem sıklıkla tercih edilmektedir. 
 
Hava Kargo Ürün Tipleri 
 Hava kargo taşımacılığında daha çok 100 kilogram ya da daha üstünde bulunan ürünler taşınmaktadır. Aynı zamanda yine ağır ve şekilsiz maddelerin de bu yöntem ile yerine teslim edildiğini söylemek mümkündür. Tabii ki her türlü gıda ve küçük eşyanın da havayolu ile kargo edilmesi söz konusu olsa da daha kısa zamanda gönderim için bu yöntem pek fazla tercih edilmemektedir. Sonuç itibariyle hava kargo ürün tipleri genellikle ağır ve şekilsiz eşyalar şeklinde sınıflandırılabilmektedir. 
 
Deniz Kargo Hizmeti 
Deniz kargo hizmeti tahmin edildiği gibi yük gemileri ile yapılan taşımacılığa verilen genel isimdir. Çok uzun mesafelere çok büyük ürünleri göndermek için daha çok deniz kargo hizmeti tercih edilmektedir. Konteyner ile taşınan mal ya da eşyaların ekseriyetle ticaret maddeleri olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle büyük yük gemileri ile ticari kargolar yerine güvenli ve ucuz şekilde ulaşmaktadır. 
 
Deniz Kargo Ürün Tipleri 
 Deniz kargo daha öncesinde de ifade edildiği şekilde çok büyük ve birden fazla ürünün taşınması için en uygun kargo hizmetidir. Dolayısıyla deniz kargo ürün tipleri dendiği zaman ticari gönderilerin pek çoğunun bu şekilde taşınması gerektiğini söylemek mümkündür. Aynı zamanda deniz kargo ile denizaşırı ülkelere mal ya da ürün göndermek söz konusudur. 
Türkiye’de pek çok kargo firması deniz kargo hizmeti sağlamakta ve ithalat, ihracat işlerinin sağlıklı şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. 
 
Yurtdışı Kargo Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yurtdışı kargo hizmeti alırken tabii ki ilk başta doğru bir firmayı tercih etmek büyük önem arz etmektedir. Bilhassa firmalar iyice araştırılmalı, akabinde nasıl ve ne şekilde faaliyet gösterdikleri öğrenilmelidir. Bunun yanı sıra kargo ücretleri, kargonun tahmini gönderim süresi ve kargo için gerekli evraklar da iyice incelenmeli, mümkünse firmalardan destek talep edilmelidir. 
Kısaca yurtdışı kargo hizmeti alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;
• İyi bir firma tercihi yapılmalıdır.
• Gönderilecek ürüne en uygun (karayolu kargo, denizyolu kargo, havayolu kargo vb.) gönderim şekli tercih edilmelidir. 
• Fiyat ve gönderim süresi hakkında bilgi alınmalıdır. 
• Gönderim için gerekli olan evraklar eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. 
Bu aşamaların hepsinde yetkili kargo firmaları müşterilerine destek sunarken detayları da net şekilde ifade etmektedirler. 
 
 
* Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak, şirketinize özel çözümleri öğrenmek için TIKLAYINIZ.