Anasayfa   /   Blog

Yurtdışı Kargo Nedir?


Yurtdışı Kargo Nedir?

Öncelikli olarak kargo, havayolu, karayolu ya da denizyolu kullanılarak taşınan mal ya da eşyaya verilen genel tabirdir. Tabii ki yurtdışı kargo denildiği zaman da herhangi bir mal veya eşyanın ülke sınırları dışındaki farklı bir yere ulaştırılması anlamına gelmektedir. Bu hizmet ülkemizde aktif olarak verilmekle birlikte pek çok firma yurtdışı kargo faaliyetlerini başarıyla sürdürmektedir. Dolayısıyla yurtdışı kargo nedir? sorusuna binaen verilecek yanıt bu şekildedir.

Ticari amaçlarla ya da yurtdışındaki kişi, kurum ya da kuruluşlara eşya göndermek için yurtdışı kargo firmaları sıklıkla tercih edilmekte, profesyonel şekilde işlemler sağlanmaktadır.

Yurtdışı Kargo Ne Kadar Sürede Teslim Edilir?

Yurtdışına gönderilecek eşya ya da herhangi bir ürünün ne kadar sürede teslim edileceği çeşitli faktörlere bağlıdır. Öncelikli olarak kargonun boyutu ya da miktarı direkt etkileyen faktörler arasında değerlendirilebilmektedir. Bunun yanı sıra kargonun yine hangi ulaşım aracı ile yollanacağı da etkileyici unsurlardan birisi olarak aktarılmalıdır.

Türkiye üzerinden örnek vermek gerekirse, Avrupa’daki bir ülkeye teslimat daha kısa sürede gerçekleşirken, kıtalararası kargolarda süre biraz daha uzayabilmektedir. Ancak yurtdışı kargo ne kadar sürede teslim edilir? Sorularına istinaden ortalama 15 gün ila 45 gün arasında yanıt vermek mümkündür.

Yurtdışı Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Yurtdışı kargo ücretlerini etkileyen pek çok şey bulunmaktadır. Öncelikli olarak gönderilen ürünün gideceği ülke, fiyatı doğrudan etkilemektedir. Aynı zamanda servis tipi, yani Express ya da standart teslimat da ücretlerde etkili olan faktörler arasındadır. Tabii ki gönderinin zarf, doküman ya da koli olması da ayrı bir ücretlendirmeye girmektedir. Bunlarla beraber gönderinin ağırlığı ve hacmi de ücretleri artırıp azaltan unsurlardan birisi olarak değerlendirilebilmektedir.

Kısaca yurtdışı kargo ücreti nasıl hesaplanır? Sorularına şu şekilde özet geçmek mümkündür;

  • Gönderilecek ülkenin uzaklığı
  • Servis Tipi (Express, Expedited vb.)
  • Gönderi Türü (Zarf, Doküman, Koli/Paket)
  • Gönderi Ağırlığı
  • Hacim (EnxBoyxYükseklik) cm cinsinden

Müşteriler, talep etmeleri halinde gönderecekleri kargo ile alakalı yetkili firmalara bilgi vererek ücret konusunda da ayrıntılara erişebileceklerdir.

Yurtdışı Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Yurtdışı kargo takibi ile yurtiçindeki kargoların takibi arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Kargo yapılacak ürünün üzerine, yetkili firma tarafından bir barkod yapıştırılmaktadır. Bu barkod, aynı zamanda müşterinin kargo takip numarası olmaktadır. Hem kargo firmasının internet sitesinden hem de çeşitli internet sitelerinden kargo takip numarasını girerek ürünün nerede olduğunu görebilmek mümkündür.

Yurtdışı kargo takibinde güncelleme genellikle günlük olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla her gün bir kez kontrol etmek, kargonun nerede olduğunu görebilmek adına yeterlidir. Daha öncesinde de söylendiği üzere yurtdışı kargo, minimum 15 gün içerisinde istenilen yere ulaşmaktadır. Siz de yurtdışı kargo takibi nasıl yapılır? Diye düşünüyorsanız buna göre işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışı Kargo İşlemlerinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Özellikle yurtdışına kargo yapacak olan kişiler, iyi bir firma tercihinde bulunmalı ve firmanın bu konudaki çalışmalarına göz atmalıdırlar. Aynı zamanda gönderilecek ürünün teslim tarihi, fiyat ve diğer hususlar da net olarak öğrenilmelidir. Yine kargo gönderiminde gerekli olan belgelerin eksiksiz şekilde sunulması da önem arz eden detaylardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki kısacası yurtdışı kargo işlemlerinde nelere dikkat etmelisiniz?

  • İyi bir firma tercihine,
  • Kargo ücretine
  • Kargonun tahmini ulaşma süresine
  • Kargo için gereli olan evrak ve belgelere.

Bu hususlara önem verildiği takdirde hiçbir problem olmadan kargo yerine rahatlıkla teslim edilecektir.

Yurtdışı Kargo Firması Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Yurtdışı kargo hizmeti sunan pek çok firma bulunmaktadır. Tabii ki bu firmaların nasıl tercih edilmesi konusunda müşterilerin de bilgi sahibi olmak istedikleri görülmektedir. Dolayısıyla yurtdışı kargo firması seçimi nasıl yapılmalı? Şeklinde sorular ortaya atılmaktadır. Basit şekilde açıklanacak olursa yurtdışı kargo firmalarında ilk etapta tecrübe ve güvenilirlik göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda ücretler, kargonun tahmini teslim tarihi ve firmanın taahhütleri de müşterileri etkileyen unsurlardan olmak mecburiyetindedir.

Eğer sizin de yurtdışında herhangi bir yere kargo yapma gibi bir durumunuz söz konusu ile bu işi hakkıyla yapan, profesyonel firmalara ürününüzü teslim etmeniz çok daha uygun olacaktır. Tabii ki diğer detaylar ve tüm ayrıntıların da firma tarafından sizlere sunulacağı unutulmamalıdır.