Anasayfa   /   Blog

Gümrükleme Nedir?


Gümrükleme Nedir?

İstisnasız bütün devletlerin bağımsız ve kendilerine ait gümrük bölgelerinin bulunduğunu söylemek mümkündür. Tabii ki bu gümrük bölgelerinde gerek ithalat gerekse de ihracat için dolaşan mal ve eşyaların giriş – çıkış işlemleri kontrol altına alınmaktadır. Bu uygulama bütün devletler tarafından uluslararası yasa ve kurallara uygun biçimde gerçekleştirilmektedir. Böylelikle bu işlemlerde devletler, birbirlerine karşı sorumluluklarını yerine getirmektedirler.

Bilindiği üzere devletlerin ortak olarak uydukları gümrük kuralları neticesinde bütün ürün ve malların değiş tokuşu söz konusudur. Yani ithal edilen ya da ihraç edilen ürünler çeşitli kurallara göre kabul edilmekte veya reddedilmektedir. İthal malların gümrükleme işlemini tamamlamasına “ithalat gümrük izni” adı verilmektedir. Bunun yanı sıra gümrükleme nedir? dendiğinde devlet sınırlarında tüm ürünlerin giriş çıkışlardaki iş birliğine verilen genel isim olduğunu söylemek mümkündür.

Gümrükleme Çeşitleri Nelerdir?

Gümrükleme çeşitleri hem ithalat hem de ihracat süreçleri ile doğrudan alakalıdır. Dolayısıyla bir mal ya da ürünün ülkemize kabul edilmesi veya diğer ülkelere gönderilmesine genel olarak gümrükleme adı verilmektedir. Temel olarak irdelemek gerekir ise gümrükleme çeşitleri nelerdir? Diye sorulduğunda ilgili firmalar bu sorunun yanıtını profesyonel olarak verebileceklerdir. Haliyle gümrük müşavirliği ofisleri ile gerçekleştirilecek görüşmeler sonucunda tüm hususlar hakkında bilgi almak söz konusudur. İthalat ya da ihracat yapmak ya da yurtdışıyla çeşitli ticari ilişkiler içerisine girmek isteyenlerin prosedürleri kesin olarak öğrenmeleri büyük önem taşımaktadır. Siz de bu doğrultuda yetkililerden bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Gümrükleme Aşamaları Nelerdir?

Gümrükleme aşamasında genellikle gümrük müşavirleri müşterilerine yardımcı olmakta ve yol göstermektedirler. Fakat basit bir şekilde açıklamak gerekir ise gümrükleme aşamaları şu şekildedir;

  • Malların üretiminin tamamlanması, paketlenmesi ve gönderim için uygun hale getirilmesi,
  • Nakliye organizasyonunun sağlanması,
  • Konteynerlerin yüklenilerek malların yükleme limanına nakil edilmesi,
  • İhracat yapacak olan ülkenin gümrük mevzuatına uygun gerekli tüm belgelerin hazırlanması,
  • Sevkiyat için gümrük beyannamesinin doldurulması,
  • İhracatçı ülkenin gümrük idaresi nezdinde malların muayenesinin yapılması
  • Malların ihracat yapan ülkenin gümrük bölgesinden ayrılarak ihracat gümrük beyannamesi ile işlemlerin sona ermesi.

Tabii ki gümrükleme aşamaları nelerdir? Sorusunu soran kişiler, gümrük müşavirliklerinden bu hususta her türlü detayı da öğreneceklerdir.

Gümrükleme Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Gümrükleme bedeli tabii ki çeşitli faktörlere göre farklılık arz etmekte ve değişmektedir. Yollanacak ürün sayısı, ürünün ağırlığı ve niteliği, aynı zamanda ürün ile alakalı istenen evrak ve vergi tutarları fiyatları doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle gümrükleme bedeli nasıl hesaplanır? Sorusuna istinaden ilgili gümrük müşavirliklerinden net bilgi almak söz konusudur. Türkiye’de bu işi ehli şekilde gerçekleştiren ve sorunları ortadan kaldıran pek çok firmanın yer aldığını da unutmadan hatırlatmak elzemdir.

Gümrükleme İşlemleri Ne Kadar Sürer?

 Gümrükleme işlemlerinin ne kadar süreceği hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün olmamaktadır. Bu süre, gümrükteki işlemlerin yoğunluğuna, gönderilecek mal ya da ürünlerin niteliğine, aynı şekilde çeşitli faktörlere göre de değişkenlik arz edebilmektedir. Ancak gümrükleme işlemleri ne kadar sürer dendiği zaman bu sürenin 10 güne kadar uzaması söz konusudur. Tabii ki ithalat ve ihracat için gerçekleştirilen gönderimlerde çok daha farklı bir tablonun ortaya çıkması mümkün olacaktır. Bu nedenle gümrük müşavirliği hizmetlerinden istifade etmek ve detaylı bilgileri almak en doğrusu kabul edilmektedir. Türkiye’de kanunlar gümrüklerden hızlı bir şekilde geçişin önünü açsa bile gümrükte yoğunluk ya da evraklarda problem olması dahi süreyi olumsuz anlamda etkileyebilmektedir. Haliyle hiçbir evrak ya da dosyanın eksik kalmadığına mutlaka özen göstermek gerekmektedir.

Gümrükleme Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gümrükleme firması tercih ederken ilk başta bu konuda tecrübeli olup olmadığına bakılmalıdır. Neticede ortaya çıkabilecek muhtemel sorunları en kısa sürede halleden firmaların her zaman bir adım önde olduklarını söylemek gerekmektedir. Ayrıca gümrükleme firması seçerken nelere dikkat edilmeli? Diye soranlar mutlaka fiyatları göz önünde bulundurmalıdır. Yine firmanın bu güne kadar çalıştığı şirketlerle arasındaki ilişkiler, müşteri memnuniyeti vb. kıstaslar da değerlendirilebilmektedir.

Sonuç itibariyle iyi bir gümrükleme firması ile çalışılması halinde gönderim esnasında en ufak bir sorun dahi yaşanmayacaktır. Bu da müşterilerin işlerini kısa sürede hızlıca halletmeleri manasına gelmektedir.