Anasayfa   /   Blog

Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir?


Yurtdışına Kargo Nasıl Gönderilir?

Türkiye’de çok uzun bir süredir yurtdışı kargo hizmetleri çeşitli firmalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla insanlar da yurtdışındaki tanıdıklarına, kurum, kuruluş ya da tüzel kişilere herhangi bir kargo göndermek isteyebilmektedirler. Bu noktada ortaya yurtdışına kargo nasıl gönderilir? Soruları çıkmaktadır. Aslında yapılacak işlemler bir hayli basittir. Yurtdışına kargo yollamak için iyi bir firma tercih edilmeli, gerekli belgeler doldurulmalı ve ücreti ödenerek kargo, firmaya teslim edilmelidir.

Yurtdışına kargo göndermeden evvel ürünün gümrüğe takılıp takılmayacağı hususunda kesinlikle firmalardan bilgi almak gerekmektedir. Aynı zamanda kargo şirketleriyle görüşerek fiyat noktasında bilgilendirilmenin yapılması da önem taşımaktadır. Bu sayede kargo sahipleri, mal ya da eşyalarını en hızlı ve en ucuz şekilde karşı tarafa gönderebileceklerdir.

Yurtdışına Her Ürünü Gönderilebilir Mi?

 Yurtdışına hemen hemen her ürün gönderilebilmektedir. Tabii ki burada belirli hususlar bulunmaktadır. Yurtdışına çıkması yasak olan ya da farklı ülkelerin mevzuatına uygun olmayan ürünlerin kargo edilmesi yasaktır. Aynı zamanda bu ürünler hakkında kargo firmaları da müşterilerine gereken desteği sağlayarak kafa karışıklıklarını gidermektedir.

Genellikle belirli kimyasal maddeler, ticaretinin ya da takasının yapılmasının uygun olmadığı eşyalar, yurtdışına yollanamamaktadır. Ancak bunun haricinde kalan pek çok şeyin boyutuna bakılmaksızın Avrupa ya da diğer kıtalara gönderilmesi söz konusudur. Sonuç itibariyle yurtdışına her ürün gönderilebilir mi? Sorusuna bu yanıtı vermek mümkündür.

Yurtdışına gönderilemeyecek ürünleri şu şekilde listelemek uygun olacaktır;

 • Her türlü uyuşturucu madde.
 • Patlayıcı ya da yanıcı özellik taşıyan maddeler.
 • Canlı veya cansız hayvanlar.
 • Biyolojik silah olarak kullanılması muhtemel ürünler.
 • İnsan organı ya da bunun için kullanılabilecek temel eşyalar.
 • Hemen bozulabilecek et, süt vb. gıda maddeleri.
 • Çek, senet, nakit para ya da değerli ziynet eşyaları.
 • Tütün ya da tütün ürünleri.
 • Diğer kargoları etkileyebilecek ve ağır kokan maddeler.
 • Yurtdışına çıkışı kanunlarca yasaklanan eşyalar.

Yurtdışı Kargo Gönderimi İçin Gerekli Belgeler Neler?

Yurtdışına kargo gönderilirken tabii ki belirli evrak ya da belgeleri doldurmak gerekmektedir. Tahmin edileceği üzere bu belgeler, ilgili kargo firmaları tarafından müşterilerle paylaşılmakta ve tüm işlemlerle sorunsuzca gerçekleşmektedir. Yurtdışına kargo gönderimi için gerekli belgeler neler? Sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir;

 • Konşimento Belgesi
 • Proforma Fatura
 • Gıda Sertifikası
 • MSDS Belgesi

Konşimento belgesi, genellikle yurtdışına gönderilecek kargonun yerine güvenle teslim edilmesi için gerekli olan evrakların başında gelmektedir. Özellikle yurtdışı gönderisi yalnızca dosyadan ibaret ise konşimento doldurmak kafi olacaktır.

Proforma fatura, ihracat numunesi barındıran kargolarda doldurulan klasik evraklar arasında yer almaktadır.

Gıda sertifikası, eğer yurtdışına gönderilecek kargo gıda ürünlerinden oluşuyor ise yine istenen belgelerden birisi olarak kabul göndermektedir.

MSDS Belgesi, kimyasal ya da tehlikeli ürünlerin kargolanması esnasında doldurulan zorunlu belgelerden birisidir.

Yurtdışı Kargo Şirketi Seçimi

 Yurtdışına kargo hizmeti veren pek çok firma bulunmaktadır. Tabii ki bu firmaları tercih ederken öncelikli olarak hız, ücretler ve deneyime göre bir karar vermek doğru olacaktır. Aynı zamanda firmanın faaliyetleri ve memnuniyet oranı da müşterilerin tercihini etkileyen faktörlerden birisi olarak kabul edilebilmektedir. Sonuç olarak yurtdışı kargo şirket seçimi hakkında verilmesi gereken en temel ayrıntılar bu şekildedir.

Ülkemizde pek çok kargo firması yurtdışına mal ya da ürün gönderimi yapmaktadır. Burada tercih tamamen göndericiye ait olup, iyi bir araştırmanın sonucunda firmalara ürünü teslim etmek en sağlıklısı olacaktır.

Yurtdışı Kargo Ücreti Neye Göre Hesaplanıyor?

Yurtdışı kargo ücretleri çeşitli parametrelere göre hesaplanmaktadır. Öncelikli olarak ürünün hangi ülkeye gönderileceği, fiyatları doğrudan etkilemektedir. Yani gönderi kıta içinde ise fiyatlar daha uygun olmakta, kıtalararası gönderimlerde fiyatlar üst noktalara çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra kargonun hangi taşımacılık yöntemiyle gönderileceği de önemli hususlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabii ki servis tipi, gönderi türü, gönderi ağırlığı ve hacim de fiyatlarda çeşitliliğe sebep olmaktadır.

Genel olarak kıta içi zarf ya da basit doküman gönderimleri son derece ucuzdur. Lakin kıtalararası büyük koli ya da paketlerin gönderilmesi ücretleri bir nebze yukarıya taşıyabilmektedir. Yine de yurtdışı kargo ücreti neye göre hesaplanıyor? Diye soranların çalışacakları kargo firmasıyla temasa geçmeleri çok daha uygun kabul edilmektedir.