Anasayfa   /   Blog

Hava Kargo Taşımacılığının Avantajları


Hava Kargo Taşımacılığının Avantajları 

Bir ürünün, malın ya da eşyanın farklı bir ülkeye gönderilmesi için çeşitli kargo hizmetlerinden istifade edilmektedir. Bilindiği üzere hava kargo taşımacılığı da bunlardan birisi olarak belirtilebilmektedir. Özellikle dünyada tüm kargo hizmetlerinin %8’î hava kargo taşımacılığını oluşturmaktadır. Değerli hammaddeler, arabalar, ısı hassasiyeti bulunan ürünler ve ileri teknoloji ürünlerinin taşınmasında bu kargo yönteminin tercih edildiği unutulmamalıdır.

Hava kargo taşımacılığının avantajları öncelikli olarak maliyetlerdir. Kara yolu ile taşınması mümkün olmayan ya da karayolunda çok daha masraflı şekilde taşınacak ürünler, hava kargo taşımacılığı ile bir yerden diğer yere nakliye edilmektedir. Bunun yanı sıra hava üzerinden yapılan taşımacılık, diğer kargo hizmetlerine göre çok daha güvenlidir. Dolayısıyla kimyasal maddelerin ya da ileri teknoloji ürünlerinin bu yöntemle taşınması daha doğru olacaktır.

Hava Kargo Taşımacılığı Nedir?

 Hava kargo taşımacılığı, daha öncesinde de ifade edildiği gibi kimyasal ürünlerin, arabaların, ısıya duyarlı maddelerin yahut ileri teknoloji ürünlerinin taşındığı özel bir kargo yöntemidir. Tabii ki dünyada bütün kargo hizmetlerinin %8’i hava kargo taşımacılığı ile sağlanmaktadır. Bilhassa Amerikan şirketlerinin hava kargo taşımacılığında çok daha önde olduğunu söylemek mümkündür.

Hava kargo taşımacılığı, mutlaka doğru bir şekilde yapılmalı ve daha çok değerli ürünlerin taşınmasında bu kargo yöntemi tercih edilmelidir. Aynı zamanda hem havalimanına teslimat hem de eve teslimat seçenekleri bulunduğu için müşterilerin şirketlerle buna göre bir anlaşma yapmaları uygun olacaktır.

Türkiye’de hava kargo taşımacılığı daha çok yurtdışına ürün göndermek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Böylelikle hiçbir sorun olmadan bir ürünün diğer ülkeye sevkiyatı söz konusu olacaktır. Sonuç itibariyle hava kargo taşımacılığı nedir? sorusuna istinaden verilmesi gereken yanıt bundan ibarettir.

Hava Kargo Çeşitleri

Hava kargo bilindiği üzere iki şekilde yapılmaktadır. Bunun ilki, doğrudan havalimanına teslimattır. Yani mal ya da ürünler uçağa yüklendikten sonra havalimanından teslim alınmaktadır. İkinci bir seçenek ise yine adrese teslimat olarak değerlendirilebilmektedir. Burada uçağa yüklenen ürünler havalimanında kargo şirketinin aracına koyulmakta ve gideceği yere kadar teslim edilmektedir. Hava kargo taşımacılığı son derece ucuz, rahat ve pratik olduğu için büyük firmalar tarafından tercih edilirken güvenilirlik de önemli bir yer tutmaktadır. Netice olarak hava kargo çeşitleri hakkında bu bilgilerden söz edilebilmektedir.

Hava Kargo Süreci Nasıl İşliyor?

 Hava kargo süreci aslında son derece basit bir şekilde işlemektedir. Öncelikli olarak kargo firmaları ile görüşmek ve bir “konşimento (hava taşıma senedi)” doldurmak gerekmektedir. Hemen akabinde poliçeler ve diğer sigorta sözleşmeleri yapılmaktadır. Ardından ürün hakkında kargo firmasına bilgi verilerek gereken yüklemenin sağlıklı bir biçimde gerçekleşmesine olanak sunulmaktadır.

Hava kargo taşımacılığı esnek planlama şansını mal sahiplerine sunmaktadır. Yani bir ürünün istenildiği zaman yola çıkması söz konusudur. Bundan dolayı dünyanın pek çok ülkesinde değerli eşyaların, teknoloji ürünlerinin ya da araba gibi mekanik aletlerin taşınmasında bu yöntem tercih edilmektedir.

Konşimento ve kargo transfer manifestosunu doğru şekilde doldurarak kargo firmasıyla anlaşma sağlayan kişilerin ürünleri, belirtilen tarih aralığında hızlı bir biçimde teslim edilecektir. Tabii ki süreç hakkında kargo firmasının müşterilerine detaylı bilgiler vermesi de söz konusudur. Netice itibariyle hava kargo süreci nasıl işliyor? Sorularında verilebilecek yanıtlar bu kadardır.

Hava Kargo Taşımacılığının Avantajları

Hava kargo taşımacılığının pek çok avantajı bulunmakla birlikte özellikle karayolu ya da denizyolu ile taşınması doğru olmayacak ürünlerin transferinde tercih edilmektedir. Tabii ki hava kargo taşımacılığının avantajları şu şekilde sıralanmalıdır;

  • Diğer taşımacılık faaliyetleriyle kıyaslandığında taşıma süresinin gayet kısa olduğu ifade edilebilmektedir.
  • Değişik havayolu şirketleri tarafından kargo hizmeti sunulduğu için esnek planlama avantajı bulunmaktadır.
  • Havayolu lojistiğinin gelişmesi, gümrük taşıma prosedürlerinin de hızlı biçimde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Karayolu ile taşınması doğru olmayacak ürünlerin hızlı ve güvenli şekilde karşı tarafa iletilmesini sağlamaktadır.
  • Hassas veya zarar görmeye müsait ürünlerin hasarsız taşınması mümkün olmaktadır.
  • Güvenli ve ürünlere göre çok daha ekonomik bir taşımacılık sistemidir.

Netice itibariyle bakıldığı zaman havayolu taşımacılığının diğer taşımacılık yöntemlerine göre çok fazla farkı bulunmaktadır. Dolayısıyla karayolu ya da denizyolu ile gönderilmesi mümkün olmayan ürünler için bu kargo sisteminin tercih edildiği görülmektedir.

 

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak, şirketinize özel çözümleri öğrenmek için TIKLAYINIZ.