Anasayfa   /   Blog

Deniz Kargo Taşımacılığının Avantajları


Deniz Kargo Taşımacılığının Avantajları 

Bir mal veya ürünün en güvenilir ve kolay şekilde tanışabilmesi için doğru kargo yönteminin tercih edilmesi gerekmektedir. Tabii ki süre sınırlaması olmayan ve karayolu ya da havayolu ile gönderilmesi uygun düşmeyecek ürünler deniz kargo taşımacılığı ile transfer edilmektedir. Dolayısıyla deniz kargo taşımacılığının avantajları hakkında bilgi vermek uygun olacaktır. Öncelikle deniz kargo taşımacılığının en büyük avantajı, hiç kuşkusuz çok ağır ve fazla yükün bir yerden diğer yere güvenle gönderilebilmesidir. Ayrıca deniz kargo taşımacılığı diğer taşımacılık yöntemlerine göre daha az masraflıdır. Bununla birlikte deniz kargo taşımacılığında ürünler konteyner ile taşındığından ötürü hasar alma vb. riskler bulunmamaktadır.

Deniz kargo taşımacılığı özellikle kuru yüklerde daha çok tercih edilirken çeşitli firmalar farklı ürünlerin gönderilmesi hakkında da müşterilerine yardımcı olmaktadır. Son olarak kıtalararası transfer en ucuz ve en hızlı yöntemin yine deniz kargo taşımacılığı olduğunu ifade etmek uygun düşecektir.

Deniz Kargo Taşımacılığı Nedir?

Deniz kargo taşımacılığı, tıpkı karayolu ve havayolu taşımacılığı gibi bir ürünün diğer ülkeye başarılı bir şekilde transfer edilmesini sağlayan özel bir nakliye yöntemidir. Daha çok havayolu ya da karayolu ile gönderilmesi mümkün olmayacak ürünlerin transferinde tercih edilen deniz kargo taşımacılığı, kıtalararası kargolarda çok daha uygun kabul edilmektedir. Deniz kargo taşımacılığı nedir? diye sorulan sorulara verilecek yanıtlar bundan ibaret olmakla birlikte kuru yüklerde ya da diğer kargo yöntemleriyle taşınması güvenli olmayan mallarda tercih edilmesi şarttır.

Gerek zamandan gerekse de paradan tasarruf ettirmesi sebebiyle öne çıkan deniz kargo taşımacılığı, Türkiye’de sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle büyük şirketler, farklı kıtalara mal ya da gıda ürünü gönderirken bu yöntemi seçmekte, böylelikle ürünün kısa zaman zarfında gönderilmesine olanak sunmaktadırlar.

Deniz Kargo Çeşitleri

Deniz kargo taşımacılığının çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Tabii ki müşterilerin talep ve isteklerine göre kargo şirketlerinin gereken hizmeti verdiğini söylemek mümkündür. Öncelikli olarak deniz kargo çeşitleri hakkında şu bilgilendirmeyi yapmak uygun olacaktır;

  • Limandan – Limana
  • Limandan – Kapıya
  • Kapıdan – Kapıya Taşımalar
  • İhracat / İthalat Konsolidasyon taşımaları
  • Her türlü konteyner taşıması (EXW, FCA, FOB, CFR, CIF, DDU, DDP vb.)

Deniz kargo çeşitlerinde gönderilecek ürüne göre tercih yapılmakta ve bu durum yüklenici firma tarafından müşterilere iletilmektedir. Haliyle herhangi bir problem olmaksızın ürünün taşınması söz konusudur. Siz de firmalar ile temas kurarak bu noktada çok daha fazla bilgi alabilir, ardından sürecin işlemesini sağlayabilirsiniz.

Deniz Kargo Süreci Nasıl İşliyor?

Ürünün öncelikli olarak doğru şekilde teslim edilmesi ve uygun biçimde taşınması esastır. Bu sebeple çok ağır, havayolu ya da karayolu ile gönderilmesi uygun olmayacak tüm malların deniz kargo taşımacılığı ile transfer edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla deniz kargo süreci nasıl işliyor? Soruları ortaya çıkmaktadır. Müşterilerin ilk olarak kargo firmalarıyla temasa geçmeleri ve direkt gönderilecek ürün hakkında bilgi almaları gerekmektedir. Kargo firması, ister limandan limana istenirse de kapıdan kapıya taşıma faaliyetlerini yürütecek ve müşterilerine bu konuda çeşitli evraklar imzalatacaklardır.

Evrakların imzalanmasıyla birlikte malların gemiye transfer edilme ve yüklenme süreci başlamaktadır. Bununla birlikte kargonun nerede olduğu ve ne zaman teslim edileceği de müşterilere sunulmakta, planlara uyularak işlemler gerçekleştirilmektedir.

Deniz Kargo Taşımacılığının Avantajları

Deniz kargo taşımacılığının pek çok noktada avantajlı olduğu net olarak söylenebilmektedir. Tabii ki bu noktada çeşitli bilgiler vermek uygun düşecektir. İlk olarak deniz kargo taşımacılığının avantajları şu maddelerde sıralanmalıdır;

  • Deniz kargo taşımacılığı, özellikle çok ağır yüklerin transfer edilmesinde kullanılmaktadır. Böylelikle havayolu ve karayoluna göre epey masrafsızdır.
  • Bu kargo taşımacılığında kıtalararası gönderimler çok daha kısa sürmektedir. Ayrıca zamandan ve paradan tasarruf edilmesi söz konusudur.
  • Deniz kargo taşımacılığında gümrük süreçleri pratik şekilde tamamlanmaktadır. Müşterilerin ürünleri, kargo firmaları tarafından gerekli prosedürlere uygun biçimde taşınmaktadır.
  • Deniz kargo taşımacılığının kısa vadede gerçekleşmesi, bozulması muhtemel gıda maddelerinin ya da diğer malzemelerin uygun biçimde taşınması anlamına gelmektedir.

Sonuç olarak deniz kargo taşımacılığının bakıldığı zaman pek çok yönden farklı avantajı bulunmaktadır. Tabii ki bu taşımacılık yönteminde havayolu ya da karayolundan da istifade edilebilmektedir. Haliyle müşterilerin deniz kargo işi yapan firmalarla görüşmeleri şarttır.