Anasayfa   /   Blog

İhracat ve İthalat İşlemlerinde Gümrükleme Süreci


İhracat ve İthalat İşlemlerinde Gümrükleme Süreci

 

  Gümrük işlemleri; ithalat/ihracat yapan firmalar, nakliye şirketleri ve gümrük müşavirliklerini organik bağ ile birleştiren son aşamadır. İlgili süreç tüm kara, deniz hava, mikro, ETGB işlemlerinde elzem bir hizmettir. 
Başlangıçta; işlem yetkisi için gümrük müşavirlikleri vekalet ile yetkilendirilmelidir. Akabinde, gümrük beyannamesi hazırlanması için GTIP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) tespiti, eşyanın tabi olacağı gümrük rejimine göre vergi ve prosedür çalışması, alınması gereken izin varsa bunların başvuru süreci ve takibi, elleçleme, küşat, gerektiğinde numune alımı, laboratuvar tahliline sevk, eşyanın gümrük sahasından teslim alınması ya da yurtdışı edilmesi için beyannamenin kapanması ile süreç sonuçlanmaktadır. 


 Yapılan son araştırmaya göre; ülke genelinde, müşavir sayısı 4000 seviyesine yaklaşmıştır. Ortalama 2500 gibi yüksek bir kesim İstanbul ve çevresinde hizmet vermektedir. 


Yine son dönemde taşımacılık şirketlerinin, kendi bünyesinde, dahili olarak bu hizmetleri sunduğu görülmektedir. Aynı çatı altında gerçekleşen bu hizmette kalite bir üst seviyeye çıkabilmektedir. Bu sebep ile, potansiyel ihracat/ithalat şirketlerinin de tercih önceliği olmasını başarmıştır. Gelecekte, müşteri memnuniyeti ve hızlı aksiyon alımı açısından nakliye&gümrükleme hizmet bütünlüğünün artış gösterecek olması muhtemel görünmektedir.

 

pinar.kufaci@servex.com.tr
PINAR KUFACI